Search

Přínos společnosti TESO Praha a.s. k vědě a výzkumu pro čistší ovzduší

Společnost TESO Praha a.s. se aktivně angažuje v projektech Vědy a Výzkumu s cílem přispět k vylepšení kvality ovzduší a snížení zátěže životního prostředí toxickými kovy a organickými polutanty. Jeden z klíčových projektů, na němž se firma podílí, je státní projekt MŽP SP/1a3/148/08. Tento projekt se zaměřuje na stanovení chemických a toxikologických vlastností prachových částic a zkoumání jejich vzniku. Cíle a Úkoly Projektu: Hlavním cílem projektu je navrhnout postupy pro zlepšení kvality ovzduší a snížení zátěže toxickými kovy a organickými polutanty. Dílčí úkol projektu, vedený v období 2008 – 2010, je zaměřen na hlubší poznání původu znečištění ovzduší a následné řešení problémů spojených s nevyhovující kvalitou ovzduší, zejména ve Středočeském kraji. Metoda Řešení: Metoda řešení projektu je postavena na receptorovém modelování původu znečištění. To zahrnuje monitorování znečištění venkovního ovzduší a emisních zdrojů. Pro sledování jsou navrženy následující znečišťující látky: Suspendované částice (frakce PM10 a PM2,5) Těžké kovy (HMs) vázané na frakci PM2,5 Polycyklické aromatické uhlovodíky (PAHs) Organický/elementární uhlík (OC/EC) Význam Projeku: Projekt hraje klíčovou roli v boji za čistější ovzduší a poskytuje důležité poznatky pro řešení aktuálních environmentálních výzev spojených se znečištěním ovzduší. Společnost TESO Praha a.s. tak aktivně přispívá k vědeckému výzkumu a celkovému zlepšení životního prostředí ve Středočeském kraji a v celé České republice.

Kalibrace a měření: zajištění přesnosti v měření emisí

Kalibrace: Kalibrace přístrojů je nezbytným krokem pro zajištění přesnosti měření tuhých i plynných znečišťujících látek v emisích a pracovním prostředí. Tento proces zahrnuje: Kalibraci přístrojů pro měření emisí CO2, koncentrace CO2 a O2 v plynech a prostředí. Kalibraci trvale instalovaných měřidel průtoku odpadních plynů a spalin. Ověřování automatizovaných emisních měřících systémů v souladu se zákony a normami pro kvalitu ovzduší. Další Měření a Testování: Laboratoř také provádí rozsáhlé měření a testování v oblasti emisních a tepelně technických měření kotlů, stanovení účinnosti odlučovacích technologií a ověřování vodního a kyselého rosného bodu plynů. Další činnosti zahrnují: Proměřování průmyslových vzduchotechnických rozvodů. Garanční měření technologií k omezování znečišťování ovzduší. Kontrolní měření účinnosti zpětného odvodu par na čerpacích stanicích PHM. Rozbory produktů čištění plynů. Zkoušky pro certifikaci paliv a stanovení měrných výrobních emisních faktorů. Důležitost Kalibrace a Měření: Zajištění přesné kalibrace přístrojů a systematické měření je klíčové pro splnění environmentálních standardů a regulací. Certifikované laboratoře s akreditací, které se specializují na tuto problematiku, jsou klíčovým partnerem pro podniky, které se zavazují k udržitelnému rozvoji a ochraně životního prostředí. Závěr: Měření emisí a kalibrace přístrojů jsou neoddělitelnými součástmi úsilí o udržitelnost a ochranu životního prostředí. Spolehlivá data z těchto procesů jsou klíčová pro hodnocení dopadů průmyslových operací na ovzduší a pro nalezení efektivních opatření ke snížení negativních environmentálních vlivů.

Komplexní měření emisí ze stacionárních zdrojů: Zajištění dodržování environmentálních standardů

Ve snaze o udržitelný rozvoj a odpovědnost vůči životnímu prostředí je klíčové monitorovat a regulovat emise ze stacionárních zdrojů. Tento blog představuje různorodou škálu znečišťujících látek a analytických metod, které využívá autorizovaná a akreditovaná laboratoř specializující se na měření emisí ze stacionárních zdrojů. Měření tuhých částic a plynů: Laboratoř je vybavena pro měření širokého spektra znečišťujících látek včetně tuhých znečišťujících látek, polétavého prachu, PM 10, PM 2,5, oxidy síry (SO2, SO3, SOx), oxid uhelnatý, oxid uhličitý (CO, CO2), oxidy dusíku (NO, NO2, N2O, NOx), těkavé kyanidy, amoniak, sirouhlík, sirovodík, těžké kovy, ostatní anorganické látky, minerální kyseliny, těkavé anorganické sloučeniny chloru a fluoru, formaldehyd, fenol, těkavé organické látky včetně PAH, PCB, PCDD a PCDF, a pachové látky. Stanovení poměru biogenního a fosilního uhlíku: Jednou z klíčových metod je stanovení poměru biogenního a fosilního uhlíku ve spalinách. S ohledem na nehomogenitu netříděného komunálního odpadu se využívá specifická metoda. Běžně svážené palivo je homogenizováno a spáleno, přičemž se odebírá vzorek nečištěných surových spalin. Stanovení poměru uhlíku je založeno na měření aktivity radionuklidu 14C, kde se aplikuje akreditovaná metoda s využitím kapalinové scintilační spektrometrie. Měření pomocí analyzátoru FT-IR: Další metodou používanou laboratoří je Fourierova transformace infračerveného spektra (FT-IR). Gasmet DX 4000, k dispozici v jejich zkušební laboratoři, umožňuje současné měření několika plynů v plynné fázi, včetně H2O, CO2, CO, N2O, NO, NO2, SO2, HCI, HF, NH3, CH4, C2H6, C3H8, C2H4, C6H14 a formaldehyd. Měření emisí ze stacionárních zdrojů je klíčovým prvkem pro dosahování environmentálních standardů a ochranu životního prostředí. Použití specializovaných laboratoří s akreditací je nezbytné pro zajistění spolehlivých výsledků a udržení udržitelného rozvoje.