Search

Měření imisí, znečištění ovzduší

Státní projekt VaV 740/3/01 Inventarizace emisí – vědecké a technické aspekty vstupu do Evropské unie, část DÚ 01 Vyhodnocení a úpravy stávající metodiky provádění emisních inventur pro škodliviny sledované v rámci protokolů CLRTAP a pro evidence potřebných údajů poskytovaných v rámci implementace směrnic EU, řešitel dílčí části pro ČHMÚ 2001 – 2003. Dílčí zpráva je k nahlédnutí zde

Postup pro stanovení částic PM10 a PM2,5 v emisích: 
Anotace dílčí části úkolu

Část projektu VaV 740/3/01 zaměřená na experimentální ověření a vyhodnocení postupu pro stanovení částic PM 10 a PM 2,5 v emisích byla rozdělena do tří etap realizovaných v letech 2001 až 2003. Pro tříděný odběr částic obsažených v odpadních plynech typických zdrojů znečišťování byla zvolena emisní modifikace odběrové aparatury VAPS, výrobce URG Co. US, pořízená pro řešení projektu VaV 740-6-01 Výzkum původu prachu, metodicky navazujícího na program TEPLICE.

V první etapě řešení úkolu bylo provedeno ověření třídění částic aparaturou VAPS (E) hodnocením granulometrie záchytů částic na filtrech v jednotlivých třídících trasách aparatury, metodou gratikulárních kruhů v rastrovacím elektronovém mikroskopu. V druhé části byly provedeny úpravy podmínek odběru a opakovaně byla ověřována granulometrie záchytů a dále byla ověřována možnost využití dílčích proudů odpadního plynu ve trasách PM 2,5 pro stanovení polycyklických aromatických uhlovodíků a vybraných těžkých kovů fixovaných na částice frakce PM 2,5. Ve třetí etapě byly provedeny experimentální práce pro stanovení opakovatelnosti měření a odhad nejistoty výsledků a provedena měření na vybraných zdrojích, doplněná o kontrolní stanovení TSP, s cílem stanovení měrných výrobních emisí PM 2,5 / PM 10 a poměrů zastoupení frakcí PM 2,5 / PM 10 v TSP. V této etapě úkolu VaV 740/3/01 byly řešitelem využity probíhající experimentální práce tzv. „podpisy zdrojů“, prováděné v rámci úkolu VaV 740/6/01. Tyto podpisy zdrojů byly využity také ke stanovení měrných výrobních emisí PM 2,5 / PM 10 nad rámec zadaný nositelem projektu VaV 740/3/01, bez potřeby zvýšení finanční podpory poskytnuté na řešení obou projektů.

Z výsledků stanovení výrobních emisí jednotlivých frakcí částic na typických zdrojích je zřejmé, že tyto hodnoty jsou velmi proměnné a jsou závislé na systému čištění odpadních plynů resp. koncovém odlučovači, použitém na zdroji a provozním stavu zdroje a nikoli na kategorii zdroje. Tato skutečnost musí být zohledněna při aplikaci emisních faktorů frakcí částic, situace je dokumentována na příkladu velkých spalovacích zdrojů na kterých bylo v rámci projektu pořízeno nejvíce hodnot měrných výrobních emisí. Střední chyba při použití emisního faktoru je v tomto případě 46 %, nejvyšší chyba by v tomto případě byla 90 %. Riziko získání nesprávných závěrů při použití emisních faktorů frakcí částic je značné.

Významným výstupem dílčí části projektu je zavedení metody experimentálního stanovení frakcí části PM 2,5 / PM 10, která je nyní pro potřeby resortu životního prostředí standardně v ČR k dispozici. Pro udržení možnosti standardního nasazení této metody je vhodné zachovat kontinuitu zahájených prací a současně postupně získávat experimentální data pro zpřesnění údajů o emisích frakcí částic PM 2,5 / PM 10 a jejich zastoupení v TSP.

V období únor 2014 – únor 2015 zpracovaly Technické služby ochrany ovzduší Praha a.s. pro Ministerstvo životního prostředí materiál, jehož cílem byl:

1) Rešeršní návrh emisních faktorů pro vybrané spalovací / technologické zdroje

2) Vyčíslení rozdílu v emisích stávajících zdrojů a stavu dle budoucích požadavků na stacionární zdroje

Návrh emisních faktorů

Pro rešeršní návrh emisních faktorů zpracovatel čerpal z řady domácích i zahraničních zdrojů, výsledků autorizovaných protokolů o měření emisí i databáze REZZO. Výsledkem je ucelený materiál, který prezentuje zjištěné informace v následujícím členění:

  1. a) Úvod – základní informace o řešené technologické skupině
  2. b) Legislativní podmínky
  3. c) Emisní faktory – výsledek rešeršní práce
  4. d) Stávající emisní faktory – dle Věstníku MŽP, ČHMÚ
  5. e) Měrné výrobní emise dle REZZO
  6. g) Měrné výrobní emise dle autorizovaných měření emisí
  7. h) Vyhodnocení – návrh emisních faktorů

Vyčíslení rozdílu v emisích stávajících zdrojů a stavu dle budoucích požadavků na stacionární zdroje

Toto vyhodnocení slouží k identifikaci těch kategorií zdrojů, u kterých se na základě současné úrovně znečišťování ovzduší dá předpokládat, že budou mít bez aplikace příslušných opatření problémy s plněním budoucích požadavků na emise stacionárních zdrojů.

Pro kvantifikaci současné úrovně znečišťování ovzduší těchto zdrojů ve formě hmotnostních koncentrací byly použity emisní faktory navržené v rámci řešení prvního dílčího úkolu předmětného projektu .

Další naše služby

Aktuálně

Analyzátor Gasmet

Zkušební laboratoř uvádí od dubna 2020 do provozu nový analyzátor měřící na principu Fourierovi transformace (FT-IR) GASMET DX4000 pro měření emisí anorganických a organických látek. Vše podstatné se dozvíte v sekci měření znečišťujících látek

Emisní faktory pro výpočet emisí znečišťujících látek 2019

Ve Věstníku MŽP byly v listopadu 2019 vydány vydány aktualizované emisní faktory pro výpočet emisí znečišťujících látek podle § 12 odst. 1 písm. b) vyhlášky č. 415/2012 Sb. Věstník MŽP se sdělením odboru ochrany ovzduší MŽP, jímž se stanovují emisní faktory podle § 12 odst. 1 písm. b) vyhlášky č. 415/2012 Sb.,